Thea Schejbalová

www.TheaSchejbalova.com

joganandae@yahoo.com

Books


BONAPARŤAČKA

Píše se rok 1970, v zemi probíhá normalizace a pražská patriotka Eva Formánková nese aktuální politické téma velmi těžce. Je nepřehlédnutelná – vysoká, blonďatá, okouzlující (účastní se soutěže Miss Praha). Miluje společnost mladých umělců a hospodu u Bonaparta na Malé Straně, kde každou středu a sobotu zasedá. Nálada u stolu je avantgardní a silně protikomunistická, následkem čeho se zaplétá do politické potyčky a končí v Ruzyňské věznici. Co ovšem hrdinka netuší, že ty nejtěžší časy ji čekají teprve v manželství…


ZOUFALEC (Was Joseph zu berichten hatte)

Ničím se vlastně nelišil od statisíců ostatních mužů, jejich všedních životů plných práce, lásky k rodině i typických mužských neřestí. Avšak již při letmém setkání z něj na první pohled většina žen cítila cosi silného a podmanivého, čemuž bylo těžko odolat. Sám této své zvláštní vnitřní síle příliš nerozuměl, ve své jednoduché chlapské mysli jen její existenci automaticky přijímal a nechal se unášet její mocí, aniž by si byl vědom důsledků. Byly to však ženy samy, které neodbytně přicházely, milovaly i na smrt nenáviděly a pod silným vlivem jeho bezprostředního fluida jako v transu přetvářely svůj životní styl a chápání hodnot.
Bylo to něco víc než vysoká urostlá postava, široká ramena, bujná hříva a jiskrný pohled, co bytosti ženského pohlaví okouzlovalo a pobláznilo tak, že ztrácely kontrolu samy nad sebou a vrhaly se do situací, nad kterými by samy dříve nevěřícně zdvihaly svá obočí a s pohrdlivým úsměškem nepochopení se odvracely.
Román je koncipován jako životní zpověď hlavního hrdiny autorce v době, kdy již ve zbídačeném stavu stále přesně nechápe svou životní proměnu od bujarého mládí přes hlubokou a divokou manželskou lásku k drtivému propadu až na samé mrazivé dno lidské komunity.      

Ukázka textu (česká verze) | Sample pages (German version)


Rok milenkou

Hlavní hrdinkou příběhu je Andrea Gabrielová, vdaná ambiciózní inženýrka, která začátkem devadesátých let nastupuje na nové pracoviště. Tam se seznamuje se svým nadřízeným, technickým náměstkem ing. Wolfem, s nímž postupně naváže vřelé pracovní přátelství. Andrea na novém místě zažívá to nejšťastnější profesionální období, avšak v soukromém životě na ni po příchodu domů často čeká psychické týrání ze strany jejího manžela. Poté, co se vnitřně nadobro rozchází se svým tyranským manželem, sbližuje se ještě více s „Inženýrem“. Román mapuje necelé čtyři roky jejího života. Graduje v období dvanácti měsíců, kdy Andrea ještě není rozvedená, ale bez Inženýrovy podpory se nedokáže obejít. Závěrečný rok Andreina románového života končí tragicky, naštěstí však ne pro ni samotnou…
Kniha je nejen obrazem lásky dvou zadaných třicátníků, ale i svědectvím o přítomnosti psychické nebo fyzické tyranie, o které se nahlas nemluví, ale která je v mnohých rodinách bohužel přítomna.


Black Maples (Černé javory)

Is a realistic and profoundly moving novel that recounts the real-life stories of three generations of a family of Czech-Hungarian doctors. Originally written in Czech, then translated into English.
That love appears in many guises and is often exposed to the snares of unforeseen changes as experienced from the earliest pages by one of the protagonists, the young Valerie, who has just awoken from the euphoria of her wedding. She is extremely happy to have her husband, Norbert, a promising young doctor, though she is forced to conclude with some sadness that her wedding had not been quite the joyful event that it might have been.
The protagonist in the second half of the book is Emma, Valerie´s daughter, who, after graduating, marries Oskar and leaves her hometown. In the sequel she has to cope with the slings and arrows that life prepares for her, notably the torment of losing her child and of going into exile/emigration.
Black Maples is a finely stratified saga in which the fates of the characters intertwine and come under the microspope of the author´s psychological enquiry. Among the subjects that the novel treats are religious intolerance, the vagaries of Alzheimer´s disease and reactions to it, and the idealization of and hankering after true love.

Sample pages (English version) | Ukázka textu (česká verze)